fbpx

Zelené dluhopisy

dluhopisy

Zelené dluhopisy – co to je?

V posledních letech je moderní a záslužné starat se o naši planetu. Proto se již od roku 2007 vydávají tzv. Zelené dluhopisy (Green bonds), které se mají starat o to, aby naše planeta byla opět zelená. Jsou vydávány spolehlivými a kvalitními emitenty – schvalovací proces těchto dluhopisů je natolik přísný, že jen tak někdo sítem neprojde. Jedná se tedy o investici do projektů rozvoje životního prostředí, kterými může být například budování solárních či větrných elektráren, nebo zalesňování krajiny.

Výhody dluhopisů

Hlavní výhodou těchto dluhopisů je osvobození od daně. Tím se samozřejmě zvyšuje samotný výnos z dluhopisů, protože daň z příjmu se tímto investorů netýká. Další výhodou je samotná prezentace společnosti, která tyto dluhopisy vydává. Tím, že se taková společnost zajímá o naši krajinu a naši budoucnost, tím se jí zvedá společenský kredit a samo o sobě to může fungovat jako velmi dobrá reklama. Spousta takových emitentů pochází z Číny a USA, což je dobrá zpráva – jsou to země, které nejvíce přispívají ke znečištění naší planety.

Zelené dluhopisy a státy

Do vydávání zelených dluhopisů se za poslední roky pustily i státy kolem nás. Jako první bylo v roce 2016 Polsko, následovala Francie a k dnešnímu dni se připojilo i Nizozemsko. Například francouzské zelené dluhopisy byly zhodnoceny 1,75 procenty ročně a jejich splatnost byla nastavena na 22 let. Dalšími významnými státy, které se zapojují do této záslužné činnosti, jsou např. Belgie nebo Lucembursko – tam dokonce vznikla Zelená burza ( Luxembourg Green Exchange).

Výnos dluhopisů

Obecně se dá říci, že výnosovost zelených dluhopisů se pohybuje někde mezi 2 – 3 % p.a. Samozřejmě záleží na společnosti nebo zemi, která je vydává. Při investici do těchto dluhopisů buďte i tak opatrní a emitenta si řádně prověřte. Nakonec nahlédnout můžete na stránku Rizikové dluhopisy, kde si můžete spoustu informací najít sami.

Zelená táhne

Za posledních 10 let se s vydáváním zelených dluhopisů roztrhl pytel. Jen v roce 2013 bylo vydáno celkem za 11 miliard dolarů, za další dva roky dokonce čtyřnásobek. A v roce 2018? … 81 miliard dolarů. Kam to povyroste letos, to se necháme překvapit. Jen Nizozemsko, jak jsem již výše uvedl, vydalo k dnešnímu dni dluhopisy v hodnotě 6 miliard eur. A to se skvělým hodnocením rizikovosti AAA.dluhopis

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.