fbpx

Hypotéka pro mladé

hypotéka pro mladé

Hypotéka pro mladé – úvod

Pojďme si na začátek vysvětlit, co vlastně tento pojem znamená? Hypotéka pro mladé – pro ty, kteří shání své první bydlení? Nebo pro ty, co mají určitý věk? Dívám se na tento pojem trochu jinak. Hypotéka pro mladé pro mě znamená pro ty, kteří nemají našetřeno a nesplňují následující podmínku vlastních finančních zdrojů. Těm by měl tento článek pomoci v tom, co mají udělat, jak si pomoci do budoucna.

10 nebo 20 procent

Tak to je právě to, do čeho nám všem “hodila vidle” Česká národní banka. Totiž podle nových pravidel musí mít každý něco našetřeno. Jsou pryč doby, kdy banky půjčovaly i 120 % z hodnoty nemovitosti. Dnes je standardem, že banky půjčí 80 % z hodnoty zástavy, v některých případech i 90 %. Co je to ale ta hodnota zástavy a jak se to počítá? Jednoduchý příklad:

Kupujete byt, kupní cena 2.000.000 Kč. Banka říká, že Vám půjčí 80 % z hodnoty zástavy, musíte mít našetřeno 20 %, tedy 400.000 Kč.

Hodnotu zástavy určuje odhadce, v některých případech rovnou banka tzv. oceněním online a žádný odhadce už na nemovitost ani nechodí. Takže tady se dostáváme na možnou překážku.  Mají dnešní “mladí” našetřeno 400.000 Kč a více? Co když ne?

Našetřit si

Ano, to by měla být první a správná cesta, jak se připravit na vlastní bydlení. Povinných 20 % vlastních zdrojů si prostě a jednoduše našetřit. Rychle si najít stabilního partnera a rychle si začít dávat bokem. Ale ne pod polštář, tudy cesta nevede. Jak tedy efektivně našetřit třeba výše uvedených 400.000 Kč? Existují stabilní investiční programy, které Vám to umožní. Vámi odkládané peníze totiž budou dále zhodnocovat a dokonce budou znovu a znovu zhodnocovat již programem “vydělané” peníze. Říká se tomu složené úročení.

Kolik a jak dlouho odkládat?

Abyste našetřili částku z výše uvedeného příkladu, musíte si celkem odkládat každý měsíc 4.000 Kč po dobu 7 let. Je to hodně, málo, dlouho? Ano, každý v páru musí dát bokem 2.000  Kč měsíčně. Ale co to je oproti hypotéce?! Tam bude splátka mnohem vyšší a na mnohem delší období. Vyzkoušejte si tak své odhodlání a trpělivost. Za 7 let budete připraveni nejen finančně, ale i morálně. Více o pravidelné investici najdete tady. Pravidlo je ale velmi jednoduché. Čím dříve začnete, tím lépe.

Co když nechci čekat?

To je právě ta druhá možnost, která se nabízí. Jen je otázka, jak dlouho ještě vydrží. Zatím některé banky a spořitelny umožňují kombinaci hypotéky a úvěru ze stavebního spoření. Jak to vypadá číselně? Částku 1.600.000 Kč Vám půjčí banka, zbylých 400.000 Kč Vám zase půjčí stavební spořitelna. Rozdíl oproti hypotéce je v tom, že úvěr od stavební spořitelny nevyžaduje zajištění zástavním právem k nemovitosti, mívá kratší splatnost a vyšší úrokovou sazbu. Prostě něco za něco, ale je to řešení pro ty, kteří spěchají a nemají vlastní finanční prostředky. Splátka hypotéky bude cca 6.500 Kč a splátka úvěru ze stavebního spoření cca 2.800 Kč, celkem 9.300 Kč.

Na co nezapomenout

Pozor, jsou tu další pravidelné výdaje, které je třeba zohlednit v rodinném (partnerském) rozpočtu. Pojištění nemovitosti – to bude vyžadovat banka. Dále životní pojištění – to by měl mít každý, kdo má hypotéku. Platby za inkaso (elektřina, voda, plyn, fond oprav, daň z nemovitosti, odvoz odpadu, internet, telefon atd.). Splátkou hypotéky závazky nekončí, ale začínají. Vítejte ve světě dospělých 🙂

Chcete se poradit? Získat informace navíc? Jak se připravit na koupi nemovitosti? Využijte formulář v sekci kontakty a ptejte se na cokoliv. Rád Vás připravím na Vaše první bydlení.

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.