fbpx

Nejčastější otázky k hypotékám. Podívejte se na to, co vás zajímá nebo se přímo zeptejte. Najděte odpovědi na své otázky.

Hypotéky FAQ – odpovědi na vaše nejčastější otázky. Najdete zde 10 nejčastějších dotazů na téma hypoteční úvěry. Pokud nenajdete přímo tu svou otázku, využijte kontaktní formulář a napište mi. Rád Vám odpovím na vše, co vás zajímá.

Hypotéky FAQ

1) Na jakou maximální dobu je možné si vzít hypoteční úvěr?

Co se týká maximální splatnosti, banky většinou nabízí splatnost na 30 let. Záleží samozřejmě i na věku klienta. Některé banky akceptují maximální věk klienta v den splatnosti až 75 let.

2) Mám pracovní smlouvu na dobu určitou, je možné dostat úvěr?

Banky dnes akceptují i potvrzení o příjmu, které není na dobu neurčitou. Některé to berou jako běžný příjem, některé mají nějaká omezení. V každém případě to není překážka k poskytnutí hypotečního úvěru.

3) Vím, že mám negativní záznam v registrech. Mohu i tak požádat o hypotéku?

O hypoteční úvěr můžete žádat i v případě nějakého negativního záznamu v registrech. Samozřejmě vždy záleží na tom, jak závažná delikvence byla a jak je záznam starý. V případech, kdy je zřejmé, že klient již poctivě splácí nebo se tak úplně nejednalo o jeho pochybení, banky udělují metodické výjimky a úvěr nakonec poskytnou.

4) Mohu u úvěru ručit jinou nemovitostí než tou, kterou budu kupovat?


Ano, hypoteční úvěr je možné zajistit jinou nemovitostí, než bude ta kupovaná. Samozřejmostí je zkolaudovaná nemovitost vhodná k zajištění, která je na území ČR.

5) Chci si vzít hypotéku, ale nemám žádné vlastní prostředky.

Po novele zákona o spotřebitelském úvěru je možné poskytnout maximálně 90% z hodnoty zástavy. Pokud klient nemá žádné vlastní prostředky, nabízí se možnost dozajištění jinou nemovitostí (např. nemovitost rodičů) nebo zbylou část dofinancovat jiným způsobem. Rovněž je možné koupi odložit a pomocí vhodné investice vlastní prostředky našetřit.

Následuje další pětka

6) Rád bych si vzal hypotéku na koupi auta, je to možné?

K tomu slouží tzv. americká hypotéka, tedy hypotéka bez doložení účelu. Ale i tuto hypotéku je potřeba zajistit nemovitostí, běžně banky bezúčelově půjčují 60 – 70% z hodnoty zástavy. Americká hypotéka se vyznačuje i tím, že u ní bývá vyšší úroková sazba. Na druhou stranu je ale stále výhodnější, než klasický spotřebitelský úvěr.

7) Můžu si na hypotéku pořídit družstevní byt?

Družstevní byt je možné si pořídit, pokud bude časem převeden do osobního vlastnictví. Financování se většinou realizuje pomocí tzv. předhypotéky a Vaší povinností je do určitého data (rok až dva) zajistit převedení družstevního bytu do Vašeho vlastnictví a zapsat zástavní právo ve prospěch banky. Je tedy nutné získat příslib od bytového družsta, že k převodu dojde.

8) Potřebuji si koupit nebytový prostor. Lze to pomocí hypotečního úvěru?

Ano, i nebytový prostor jako je kancelář, provozovna, obchod a pod. je možné zakoupit pomocí hypotéky. Většinou jsou přísnější požadavky na hodnotu LTV a dobu splatnosti. Jinak se ale žádné překáždy nekladou.

9) Rád bych refinancoval hypoteční úvěr, ale fixaci mám až za rok a půl.

Refinancování hypotečního úvěru lze provést až dva roky dopředu. Zavčasu si tedy můžete zajisti vhodnější podmínky, které odpovídají současné situaci na trhu.

10) Musím u refinancování dokládat potvrzení o příjmu?

Většina bankovních domů dnes při refinancování akceptuje pouhé Prohlášení o příjmech. Z registrů si banka totiž sama ověří, že stávající úvěr řádně splácíte a že jste tedy dostatečně bonitní na to, aby Vám poskytla úvěr se stejnou výší splátky.

Zeptejte se sami

Nenašli jste zde odpověď na svou otázku? Nevadí. Napište mi Váš dotaz do formuláře v kontaktech. Na Vaši otázku rád odpovím přímo Vám do e-mailu a zároveň ji zařadím mezi ostatní. Pomozte tak dalším čtenářům rozvíjet stránku Hypotéky FAQ a dozvědět se to, co je zajímá. Spoustu informací můžete načerpat i na serveru Hypoteka.cz, který má pěkně zpracovaný Moneta Money Bank.

Zpět na hypotéky

+návod