fbpx

Co vás čeká a nemine při vyřizování nového hypotečního úvěru. Jaké jednotlivé kroky je potřeba podniknout? Nová hypotéka může a nemusí být hračka.

Taková úplně první, nová hypotéka může být pro některé z vás oříšek. Možná přináší i trochu obavy a stres. Nemusíte mít obavy, není to nic těžkého, když se ví, jak na to. Průvodce novou hypotékou vám pomůže. Jaký je celý proces?

Výběr nemovitosti

Většinou je pro klienty nejtěžší vybrat tu správnou nemovitost. Přece jen nekupujete nové bydlení každý den. Vybírejte tedy důsledně a podle svých osobních pocitů. Pokud můžete, vezměte si s sebou na prohlídku odborníka. Buď kvůli technickému stavu nemovitosti nebo kvůli ověření právního stavu. Jestli se jedná o koupi přes realitní kancelář, prověřte si ji. Vyhledejte alespoň nějaké reference na internetu. Vybírejte třeba na Sreality.cz – největší portál o realitách.

Prvotní podklady

Jakmile se rozhodnete a najdete své vysněné bydlení, vyřízení hypotéky je už pro hypotečního specialistu většinou rutina. Podpis žádosti o úvěr, zajištění potvrzení o příjmu, návrhu kupní smlouvy a ocenění nemovitosti. To  bývá co se týká dokladů k posouzení vše. Pokud nemovitost budete stavět, budete ještě muset předložit rozpočet stavby nebo stavební projekt. 

Finální zpracování

Až doložíte vše potřebné, čeká se na finální zpracování. Úvěrová smlouva je již otázkou dnů, někdy i hodin. Na vyřízení úvěru na novou nemovitost očekávejte většinou 3 týdny od počátku až do konce. 

Podpis úvěrové smlouvy a katastr nemovitostí

Po podpisu úvěrové a zástavní smlouvy přichází na řadu katastr nemovitostí. Hypoteční specialista vám ale poradí. Nemusíte se bát, že to nezvládnete. I na katastru nemovitostí na vás čekají úředníci, kteří už vědí co a jak orazítkovat.

Převzetí nemovitosti

Předání nemovitosti je také důležitý krok. Přepsání energií, zápis stavu měřičů,  předání klíčů, kontrola stavu nemovitosti. V každém případě žádejte Předávací protokol podepsaný zúčastněnými stranami. Zkušený realitní makléř jej bude mít určitě s sebou. 

Daň z nemovitosti

Toto je krok, na který nesmíte zapomenout. Úhrada daně z nemovitosti je od roku 2017 na kupujícím. Budete muset uhradit 4 % z hodnoty převáděné nemovitosti. Přiznání k dani z převodu nemovitosti musíte podat nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž byl zapsán vklad vlastnického práva.

Stěhování a bydlení

To už je to poslední, co vás čeká. Těch pár krabic už někdo někam donese. Užívejte si nové bydlení, zasloužíte si to.

Uvedený “+návod” jen zhruba vyobrazuje proces vyřízení hypotečního úvěru a mohou existovat individuální případy, které budou vyžadovat jiné řešení.

Kontaktujte mě a s celým procesem vám rád pomůžu. Svěřte se do rukou specialisty.

Zpět na hypotéky