fbpx

Hypotéky 2019

hypotéky 2019

Hypotéky 2019 – co nás čeká?

Jak se budou mít hypotéky tento rok? Budou si žít v bavlnce nebo nastane hypoteční armagedon? Co nám přinese téma Hypotéky 2019? Jaký bude vývoj úrokových sazeb, české ekonomiky nebo cen nemovitostí? Čtěte dál a dozvíte se víc.

Predikce vývoje úrokových sazeb

Podle veškerých indícií budou úrokové sazby u hypotečních úvěru letos mírně stoupat. V prosinci 2018 byl průměr u hypoték 2,91 % p.a, což prozrazuje web Hypoindex.cz. Začátkem roku se zastavily někde kolem 3 % p.a. a dokonce se některé banky předvedly se snížením. No zřejmě se jedná o konkurenční boj, ale pro nás klienty je to jedině dobře. Během roku by se mohly pohybovat někde kolem tří procent, ke konci roku možná až ke čtyřem procentům. Je to samozřejmě jen  odhad a do úrokových sazeb určitě zasáhne i ČNB a Rusnokovo nemilosrdné komando. To loni 5x zvýšilo základní úrokové sazby a k jejich navyšování dojde určitě i v tomto roce. Z úplné nuly se tak základní úrokové sazby dostaly až na hodnotu 1,75 %. Nakonec o zvyšování úrokových sazeb píšeme celkem často, třeba tady.


tip: Hledáte nejlevnější hypotéku? Najděte si ji tady.  Hypoteční kalkulačka


Česká ekonomika v roce 2019

Podle analytiků bude česká ekonomika v roce 2019 spíše zpomalovat. Konkrétně růst tempem 2,2 %. Ve třetím čtvrtletí roku 2018 vzrostla česká ekonomika meziročně o 2,4 % a celkový odhadovaný růst HDP za rok 2018 je podle prognóz ČNB 3,1 %. Pro rok 2019  pak ČNB očekává růst HDP o 3,3 %. Optimisticky vypadají mzdy českých zaměstnanců – budeme se mít dobře, snad teda všichni. Díky stále nízké nezaměstnanosti by se mohly za tento rok zvýšit mzdy o 6,5 %. Budu pozorně sledovat svou výplatní pásku, co Vy?

Ceny nemovitostí

Výzva pro všechny prodávající. Pokud jste ještě loni uvažovali o prodeji nemovitosti a neudělali to, rok 2019 má být tím nejlepším obdobím. Nedá se očekávat nějaký “brutální” růst cen nemovitostí, pád cen nejspíš také nepřijde, takže takový normální rok. Nicméně hypotéky jako takové budou stále dostupné a proto se může jednat o nejlepší dobu, kdy ještě prodáte nemovitost za dobrou cenu a solventních kupujících bude stále dost. Hodně bude záležet na poloze a typu nemovitosti. Jako vždy naše oblíbená Praha – tam se očekává růst cen bytů kolem 5 procent. No koupit si 1+kk za tři miliony, to chce hodně velkou dávku odvahy. Ale bydlet se musí, co se dá dělat. 

Krize v roce 2019?

Tak té se nejspíš nedočkáme. Nízká nezaměstnanost, vysoká poptávka po pracujících, očekávaný růst mezd, nízká inflace a slušný růst HDP. To vše napovídá tomu, že krize se letos nekoná. Pokud jste se na ni těšili, tak máte smůlu, budete si muset počkat na další roky. Kdo si počká, ten se dočká, znáte to. Téma hypotéky 2019 máme vyčerpáno, víc se ve stručnosti napsat nedá. Pokud máte jiný názor nebo se chcete jen vyjádřit, napište nám komentář. Jsme zvědavi na Vaše reakce.

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.