fbpx

Půjčky na dárky? Pozor na zklamání.

půjčky vánoce

Vánoce mají být svátkem klidu, radosti a pohody. Dejte si ale pozor na to, abyste měli pohodu i po Vánocích. Vyhněte se dluhové pasti kvůli vánočním dárkům.

Bohužel se Vánoce stávají, resp. už se staly komerční záležitostí a koupě dárků dokáže zamávat s kdejakým rodinným rozpočtem. Podle průzkumů utratí čtyřčlenná rodina za dárky až 11 tis. Kč, některé i více. A ten, kdo zrovna nemá tolik finančních prostředků a neustojí nátlak okolí, “uvrtá” se do nějakého toho menšího úvěru. Když už musíte po takové půjčce sáhnout, víte co je pro vás (ne)výhodné?

Seřadil jsem produkty od rizikových a nevhodných po ty, které se dají v případě nouze použít a nejsou nebezpečné.

Nebankovní společnosti

Nebankovní společnost – právě půjčky od nebankovních společností bývají často ty nevýhodné. Nechci rovnou házet všechny do jednoho pytle a myslím, že se nabídka i chování těchto společností dost zlepšily. Nicméně se stále najdou úvěry, kde RPSN (roční procentní sazba nákladů) přesahuje hodnotu 50 %. Z tohoto důvodu řadím tyto půjčky jako nejnevhodnější a rozhodně bych je k nákupu dárků nedoporučil.

Půjčka přímo u prodejce

Často si také na zboží můžete půjčit přímo u prodejce, ať už je to elektronika, nábytek nebo v podstatě dnes už cokoliv. Teď před Vánocemi se můžou objevit akce, kdy budou takové úvěry zdarma, bez navýšení. U těch je potřeba splnit určité podmínky, aby byl skutečně úvěr bez navýšení, většinou určitý počet splátek. Jinak si myslím, že tyto úvěry při vhodném výběru mohou splnit svou službu –  na trhu už dlouho, poskytovatelé i zprostředkovatelé s nimi mají dlouhodobé zkušenosti a při řádném splácení nejsou nijak rizikové.

Spotřebitelský úvěr od banky

Spotřebitelský úvěr – banka – spotřebitelský úvěr od bankovního ústavu přeci jen vypadá lépe. Banka si vás pořádně proklepne a vy tak máte jistotu, že jste skutečně dostatečně bonitní ke získání úvěru. Lidé často přeceňují své finanční možnosti. Navíc v případě jakéhokoliv dalšího úvěrování v budoucnosti působí v registrech dlužníků úvěr od banky lépe než od nebankovní společnosti, k čemuž může být přihlédnuto při posuzování. Sazby se u těchto úvěrů pohybují již od hranice 5%.

Kontokorent (povolený debet)

Povolený debet – tady si opět půjčujete peníze od banky, ale pomocí vašeho běžného účtu. Banka vám nastaví limit, tzv. povolený debet (nebo také kontokorent), který se váže k vašemu běžnému účtu a vy jej využíváte stejným způsobem jako své “vlastní” finanční prostředky. Prostě můžete čerpat do mínusu podle toho, kolik vám banka umožní. Tato služba nebývá zdarma a nějaké bezúročné období u ní nečekejte. Úrokové sazby jsou na tom stejně jako u kreditky, úrok platíte vždy z vyčerpané částky a pouze za období, kdy čerpáte peníze do mínusu. Zpravidla se musí půjčená částka do půlroku nebo do roku vyrovnat, pak je opět k dispozici.

Kreditní karty

Kreditní karty – platební karta s možností využití finančních prostředků, které vám půjčuje banka a můžete si je čerpat jak chcete a kdy chcete, většinou s limitem desítek tisíc korun. Kouzlo tohoto produktu spočívá v bezúročném období, zpravidla kolem 50 dnů.Kartou tedy nakoupíte, čerpáte určitou částku a když ji pak celou do určitého data splatíte, tak je pro vás tato služba zdarma. Když už ale nestihnete splatit řádně a včas, začnou naskakovat úroky z vypůjčené částky. U českých bank činí tyto úroky něco kolem 18 – 22 % p.a. (za rok). Příkladem může být částka 20 tis. Kč půjčená na dva měsíce, na úrocích tak zaplatíte celkem něco kolem 700 Kč. Kreditní karta je dobrý produkt, jen se s ní musí umět zacházet a šikovně využívat bezúročné období. Často také umí něco navíc. Třeba cestovní pojištění nebo slevy u vybraných obchodníků.

Co dodat

Pokud vyloženě nemusíte sahat po jakémkoliv úvěru kvůli nákupu dárků, tak to prostě vůbec nedělejte. Chápu ale, že rozsvícené oči a radost ve tváři vašich blízkých při rozbalování dárků pro vás může být to zásadní a vy se nakonec rozhodnete nějaký ten úvěr vzít.

Vybírejte proto poctivě, v klidu a bez časového nátlaku. Pořádně si přečtěte podmínky a porovnejte nabídku. V dnešní době internetu a konkurence nemusíte kupovat hned v prvním obchodě nebo eshopu.

Jestli je pro vás výše uvedené “španělskou vesnicí”, tak mi zavolejte nebo napište, rád vám poradím a pomůžu. Využijte stránku s kontakty.

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.